Lütfen dikkatlice okuyunuz;

Bazı tumblrlarda yanlış bir bilgiyle karşılaştım ve üzerimizde vebal olmaması adına buradan bir bilgilendirme yapmak istiyorum..

Bu gece 26. Gece diyenler,veya gece 00:00'da başlar diyenler, hatta gece, yatsıdan sonra başlar 00:00'da biter diyenler var. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp!

Doğrusu;

İslamda gece, gündüzden önce gelir. Yani, akşam ezanında güneşin batmasıyla gece başlar ve sabah ezanı yani imsakla gece biter. Ve imsakla gündüz başlar, bir sonraki akşam ezanına kadar gündüz devam eder.. Yanı bir gün, iki akşam ezanı arasındadır. Fıkıh kitaplarında bu böyledir.

Bir de örfi gündüz vardır. Bu da sabah güneşin doğmasıyla batması arasındadır. Halbuki islama göre yani oruç tutmak için vs kullanılan gündüz terimi, sabah ezanı yani imsak ile başlar. Bu ikisinin arasındaki ayrım da fıkıh kitaplarında mevcuttur. Hatta bazı misallerde "örfi gündüz" diye örnekler verir.

Yani ikisi de yanlış değildir. Biri örfi gündüz, insanların dünyalık işleri maişetleri geçimleri için saat dilimine göre ayarlanan. Diğeri de islami işler için oruç namaz gibi ibadetlerin yapılması için güneş hareketlerine göre ayarlanan.

Biri diğerine karıştırılmamalı. Dünya işleri için islami gündüzü kullanamazsın. O zaman sabah ezanıyla gündüz kabul etmen gerekir halbuki hava henüz karanlıktır. Ve zaten örfen kabul ettiğimiz gündüzü ve geceyi de islam için kullanamazsın, o zamanda güneş doğarken sabah namazını kılarsın halbuki sabah namazının vakti bitmiştir.

Şimdi asıl mesele;

Bugün Ramazan-ı şerifin 26. Günü. Akşam ezanıyla birlikte 27. Geceye girmiş olacağız. Ve sabah ezanına kadar gece devam edecek.

Ayrıca bu geceyi resmi olarak Kadir Gecesi olarak kutluyoruz. Halbuki Efendimiz sav son on günün tekli gecelerinde aramamızı söylüyor. Ve ek olarak çiftli gecelerden de 24. Gece olabileceğini söylüyor. Yani kesin şu gecedir buyurmuyor.

Peki neden özellikle bu gece kutlanıyor?

Çünkü en çok rivayet ve büyük zatların keşifleri 27. Gece hakkında, bu gecenin diğer gecelere nazaran ihtimalleri daha yüksek. O yüzden resmi olarak bugün kutlanıyor. Yanı kandilleşme insanların birbirini araması vs olması için. Yoksa sadece bu gece kadir gecesi gibi ibadet etmek yanlış olur. Rivayet olan her geceyi güzel ibadetle geçirmek gerekir.

Rabbim Kadir Gecesini hayırla ihya edebilmeyi nasip eylesin..

Okuyanlardan ricam bu yazıyı kendi bloglarında da paylaşmaları. Sonra isterseniz silin. Ama çok fazla yanlış bilgiye sahip insan var. En azından bir kaç kişiye ulaştırabilirsek ne mutlu bize..🍃

Selam ve dua ile.

Naifbirii✍🏻