@q8-04
Kuwait
Posts
10
Last update
2020-04-29 20:17:46

  Hoşgeldin Mekanist!

  Things are moving quickly. Very quickly. 

  This time we’re writing from Turkey, and are excited to be welcoming Mekanist – one of Turkey’s largest restaurant discovery websites – into Zomato!

  We’ve been growing rapidly globally, and Turkey has been at the forefront of this. When we entered Turkey a little over a year ago, we never imagined we’d develop such a strong foodie community and grow so quickly.

  Combining with Mekanist is just the right way to ramp up our development in Turkey and provide the best content and service for the market. Zomato will now cover over 50,000 restaurants across Turkey, making us the go-to resource for anyone searching for places to dine out or order from.

  Over the coming months, we’ll be integrating the Mekanist website and mobile app content into Zomato’s, and our teams will be working closely to ensure users get the best of both worlds. Additionally, Ali Servet Eyüboğlu (Co-Founder and CEO of Mekanist) will transition to lead the combined teams in Turkey, and our current leadership team in Turkey will move to a more global role in India.

  We couldn’t be more excited – the team at Mekanist is just as crazy and takes food just as seriously as we do.

  It’s humbling and almost impossible to believe how quickly we’ve been growing over the last few months. No time to dwell – there’s much more to come!

  image

  Herşey hızlı gelişiyor. Hem de çok hızlı.

  Bu kez size Türkiye’den sesleniyor ve Türkiye’nin en büyük restoran keşif web sitelerinden biri olan Mekanist’e, “Zomato’ya Hoşgeldin” demekten büyük heyecan duyuyoruz.

  Global büyümemizi uzun zamandır süratle devam ettiriyoruz. Türkiye de bu büyümenin her zaman ön safhalarında yer aldı. Bir seneden biraz fazla süre önce Türkiye pazarına girerken, bu kadar güçlü bir ‘foodie’ ağı oluşturabileceğimizi ve bu kadar çabuk büyütebileceğimizi hayal bile edemezdik.

  Mekanist’le güçlerimizi birleştirmek, Türkiye’deki gelişimimizi hızlandırmanın ve pazardaki en iyi içerik ve hizmeti sunmanın en doğru yolu. Böylece Zomato, Türkiye’de 50,000’den fazla restoran bilgisini listelemiş olacak ve dışarıda yeme-içme mekanı arayan veya eve yemek siparişi vermek isteyen herkesin vazgeçilmez platformu haline gelecek.

  Önümüzdeki aylar içinde, Mekanist’in web sitesi ve uygulama içeriğini Zomato’ya entegre ediyor olacağız ve bu süreçte iki ekip yakın temas halinde çalışarak, kullanıcıların iki platformun en iyi yönlerine ulaşmasını sağlıyor olacak. Ayrıca, Ali Servet Eyüboğlu (Mekanist Kurucu Ortağı ve CEO’su), Zomato Türkiye ekibinin başına geçerken, Türkiye’deki liderlik ekibimiz ise, global görevlerde yer almak için Hindistan’a transfer olacak.

  Bizim için bundan daha heyecanlı bir şey olamazdı – Mekanist ekibi en az bizim kadar çılgın ve yemek dünyasını en az bizim kadar ciddiye alıyor.

  Son birkaç ayda ne kadar hızlı büyüdüğümüze inanmak neredeyse imkansız ve bu bizi her zamankinden de daha alçakgönüllü yapıyor. Fakat bunun çok da üzerinde durmak için vaktimiz yok – daha yapacak çok şey var!