Dis macunu icerisinde neler bulunur

Doğru diş macunuyla dişlerinizi fırçalamanız dişlerinizi uzun vadede daha sağlıklı yapacaktır, fakat hassas dişlere yönelik en iyi diş macunu ile iki hafta içerisinde ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Pulpa (diş özü) yapısı ağızdaki ısı değişiklikleri konusunda biraz korunmasız kaldığında dişler hassaslaşır. Buna genellikle belirli yiyecekler sebep olur. Dişlerde yumuşak, sinir dolu bir merkez vardır ve dentin tabakası bu seviyede bulunan pulpayı korur. Dentinin üzerinde, diş etinin üstünde dişleri kaplayan mine yapısı ile kuronun altında dişinizin kökünü saran sement (diş kökünü saran kemiksi doku) bulunur. Bu önemli yüzeyleri korumak için aramanız gereken özellikleri aşağıda bulabilirsiniz:

Diş Minesi Güçlendiriciler Mine ve sement dişin iç kısmını korur, ancak aşındıkları ya da parçalandıkları zaman pulpanın içindeki sinirler savunmasız hale gelir. Bazı insanlar doğuştan ince diş minesine sahip. Bununla birlikte, sıcak, soğuk, şekerli ve asitli yiyeceklerin hepsi dişin yüzeyine bağlanan dentindeki tübüller kanalıyla hepinizin de çok iyi bildiği gibi ağrıya neden olarak sinirleri harekete geçirir.

Mine yapısının erozyona uğraması veya aşınmasının nedenlerinden bazıları diş çürümesi, dişlerin agresif olarak fırçalanması, sert kıllara sahip bir diş fırçasının kullanılması, aşırı asitli yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi, geceleri diş gıcırdatma, diş etlerinin çekilmesi ve hatta etkisi geçici olmasına rağmen beyazlatma gibi bazı ağız içinde yapılan işlemlerdir. Bu nedenle, hassas dişlere yönelik özel diş macunu aslında diş minesini güçlendirir ve sıcak ve soğuk yiyeceklerin çoğu zaman azdırdığı sinirleri koruyan içerik maddeleri ihtiva eder. Buna rağmen, hassasiyetinizin nedenine bağlı olarak, hassas dişlere yönelik bir diş macunuyla düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ihtiyacınız olan tek tedavi yöntemi olabilir.

Potasyum Nitrat Potasyum nitrat, normal diş macununda bulunmayıp hassas dişlere özel diş macunlarında bulunan özel bir bileşendir. T.C. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Bölümünden Diş Hekimi Sevi KADEROĞLU konuyu bilimsel olarak şöyle özetlemektedir: “Potasyum nitrat, mine ve dentin dokusuna penetre olup pulpa sinirlerinde yatıştırıcı bir etki bırakmak üzere tübüllerde ilerler. Potasyum iyonları sinire diffüze olarak sinirin uyaranlara karşı depolarize olmasını sağlar. Bir sonraki aşamada ise repolarizasyon gerçekleşmez ve sinir uyarılması azalır. Potasyum nitrat sinir hücreleri üzerine neredeyse anestetik etkiye sahiptir. Araştırıcılar SEM’de dentin tübüllerini incelemiş, %5’lik potasyum nitratın ve %6’lık ferrik oksalatın tübülleri tıkadığını tespit etmişlerdir. Tübüllerin genişlikleri tıkamayla azaldıkça; akımın düşmesine bağlı olarak dentin hassasiyeti de önemli oranda azalmaktadır.” Hassas dişlere özel bazı diş macunlarının etkisini bir ayda görebilirken potasyum nitrat içeren bir diş macunuyla dişlerinizi fırçaladığınızda farkı sadece iki hafta içerisinde görebilirsiniz.

Florür Ayrıca, hassas dişlere yönelik en iyi diş macununun zayıf veya aşınmış mine yapısını güçlendiren ve erken çürük belirtisi oluşmadan bunu önlemeye yardımcı olan florür içermesi gerekir. Reçetesiz satılan diş macunlarının çoğu florür içerse de diş hekiminiz özellikle diş hassasiyetinizi tedavi etmek için reçetenize yüksek oranda florür içeren diş macunu yazabilir. Örneğin, jel yapılı çoğu ürün az miktarda stannus (kalay) florür içerir. Ancak diğerleri sodyum florür dozajı içerir ve her ikisi de diş ağrısını gidermeye yardımcı olmak amacıyla diş hekimi tarafından reçete edilebilir.

Diş Hassasiyeti Nasıl Geçer? Diş hassasiyetiniz bir veya daha fazla çürükten kaynaklanıyorsa, bu sorunu yalnızca bir diş hekimi çözebilir, ancak evinizde hassas dişlere yönelik özel bir diş macunuyla düzenli olarak dişlerinizi fırçalayarak diş hassasiyetinizin diğer nedenlerini gidermeye yardımcı olabilirsiniz. Başlangıçta ağrılarınız nedeniyle hassasiyeti olan dişlerinizi fırçalamak istemeyebilirsiniz, fakat uzun dönemde doğru diş macunuyla günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız hassasiyetinizi azaltacaktır. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanız ve dişlerinizi çok sert şekilde fırçalamamanız önerilir. Sorun devam ederse diş hekiminiz detertraj (diş yüzeyi temizliği) veya diş eti grefti gibi başka tedavi yöntemleri önerebilir.

Eğer ağız hassasiyeti konusunda diş macunları veya başka tedavi yöntemleri varsa ağrıyla yaşamanın da bir anlamı yok. İki hafta gibi kısa bir sürede, keyif aldığınız yiyecek ve içecekleri yeniden tüketebileceksiniz