@ismail-imkurbanim
Bismillâh her hayrın başıdır.
Posts
385
Last update
2023-09-29 08:44:22

  Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem buyurmuş ki:

  "...... Ve hâlikı'n-nâse bi-hulukin hasenin." "Ve insanlara güzel huyla muamele eyle."

  Neden? Çünkü güzel huyun da insana namaz kadar, oruç kadar, zekât kadar, hacc kadar faydası var. Güzel huylu bir insan güzel huyu sayesinde sıcak günlerde sabahtan akşama oruç tutmuş, gece de kalkmış akşamdan sabaha kadar namaz kılmış insanın kazandğı kadar sevabı alır.

  [Neden?]

  Güzel huyundan. Güzel huylu, kimseyi kırmıyor, üzmüyor, kimsenin arkasından dedikodu, gıybet yapmıyor, iftira etmiyor. Kimsenin yaptığı hareketi yanlış yorumlamıyor, hayra yoruyor.

  Zekâtını vereceksin, zekât da bir ibadet!

  "Parayla ibadet olur mu?.."

  Olur tabii. O parayı vermek öyle zor ki!.. İnsan parayı cebinden çıkartıp da hayır sahibinin avucuna verinceye kadar kaç tane şeytan önüne geriliyor.

  "Verme, aman dur, fakir kalırsın ölrsün açlıktan!.."

  "Yalancı, çekil oradan! Allah bana kırk vermiş. Kırkta birini veriyorum. Otuzdokuz tanesi yanım
  da! Ne korkutu
  yorsun beni?!.."

  Korkutuyor, "Verme!" diyor.

  O kadar utanılacak durumdayız, o kadar kusurumuz çok ki o evliyaullahın hallerini, kitaplarını okuduğu zaman insan ne kadar feci şekilde ömür geçirdiğini anlıyor. Yani başımızı kaldıracak şöyle bir halimiz yok, utançtan başımızın yerde olması lazım.

  Allah bizi affetsin.

  Bizi hiç birşey temizleyemez. Hiçbir deterjan bizim kirlerimizi üstümüzden arıtamaz. Kalbimizin karalığını, katılığını gideremez. Ancak Cenâb-ı Hakk'ın rahmeti deryasına Rabbimiz bizi daldırırsa, rahmeti deryasında çalkalarsa, yursa yıkarsa, evirirse çevirirse çıkınca; "Aaaa, vay be! Bu kim?" Tanınmayacak kadar tertemiz olursun. Rahmetine daldırırsa temiz oluruz.

  Allah bizi rahmetine erdirsin, günahlarımızı afv ü mağfiret eylesin. Şimdiye kadarki hatalarımıza çok pişmanız, perişanız, mahçubuz, bundan sonra da şükründe, zikrinde ve güzel ibadet etmekte yardım eylesin bize. Yâ Rabbi! Bize sana şükretmekte, seni zikretmekte, sana güzel kulluk etmekte yardım eyle lütfen! Elimizden tut, bizi bize bırakma. Bizim her işimiz yamuk. Kafamız bozuk, zihniyetimiz çarpık. Yâ Rabbi bize yardım eyle! Yâ Rabbi yardım eyle! Yâ Rabbi yardım eyle! Yâ müsteân, yâ müsteân, yâ müsteân!

  Müsteân ne demek?

  Kendisinden yardım istenen. Yâ müsteân! Allah'ın isimlerinin birisi Müsteân.

  Mahmud Es'ad Coşan Rahmetullahi Aleyh

  Dolap uygulaması iyi güzel ama satıcı cevap vermeyince yorumunun gözükmemesi oldukça saçma bir şey değil mi

  Ürün aldım defolu geldi şimdi hakaret etmeden hakaret etmek istiyorum ve yorumumu herkes görsünde kimse bu kişiden ürün almasın istiyorum ama zaten cevap vermezse kimse görmeyecek... saçma.

  Bir de bence kullanıcı adı yerine herkes tc ile satış yapmalı. Böylece adam hesabı kapattı gitti durumu olmaz. Bir daha dönemez.

  anonymous

  Ortaöğretim kpss hakkında bilginiz var mı acaba?

  Çok bilgim yok. Bu kpss puanını bazı devlet kurumları alımlarında istiyor. Destek personeli veya koruma ve güvenlik görevlisi gibi pozisyonlara başvuruda bulunabiliyorsunuz.